Praca psychoterapeuty – na czym polega?

Praca psychoterapeuty - na czym polega?

Nie ma wątpliwości co do tego, że zawód psychoterapeuty jest bardzo odpowiedzialny. Psychoterapeuta, podobnie jak lekarz, ma za zadanie wyleczenie pacjenta z choroby. Warto nieco bliżej przedstawić na czym polega praca psychoterapeuty oraz co cechuje dobrego terapeutę.

Rozmowa kluczem do sukcesu

Wydaje się, że właściwie każdego rodzaju psychoterapia opiera się przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. W niektórych typach psychoterapii więcej mówi pacjent, w innych nieco większy jest udział psychoterapeuty. Tak czy inaczej, zawsze chodzi o to, aby dokładnie poznać problem pacjenta. Dopiero to pozwala na podjęcie skutecznych działań mających na celu rozwiązanie problemu.

Wydaje się, że często praca psychoterapeuty w mieście Warszawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż praca lekarza. Zaburzenia psychiczne są bardzo niejednorodne, co oznacza, że w zasadzie przypadek każdego pacjenta jest zupełnie inny. Co więcej, zwykle zaburzenia psychiczne nie występują samodzielnie, lecz jednemu zaburzeniu towarzyszy co najmniej jedno inne. Oznacza to, że psychoterapeuta musi w przypadku każdego pacjenta stosować innego rodzaju terapię. Lekarz często może natomiast działać schematycznie i przy konkretnej diagnozie przepisywać te same lekarstwa.

Empatyczny psychoterapeuta

Niewątpliwie, empatia jest najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać psychoterapeuta w Warszawie, jakie cechy powinien jeszcze posiadać, zobaczcie na stronie http://www.strefazmiany.pl/. Musi on potrafić zrozumieć każdego pacjenta. Zdarza się, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są bardzo negatywnie oceniane przez społeczeństwo. Dotyczy to bardzo często osób z depresją, które są krytykowane za to, że nie doceniają swojego życia. Jest to postawa godna krytyki i niedopuszczalna w przypadku psychoterapeuty. Jako fachowiec musi on rozumieć czym jest choroba psychiczna i współczuć każdemu choremu.

Umiejętność słuchania i cierpliwość

Niewątpliwie, dobry psychoterapeuta potrafi również słuchać. Nie może się on niecierpliwić, kiedy pacjent po raz kolejny opowiada o tych samych problemach, czy też uparcie nie chce się otworzyć i powiedzieć o tym, co może być ważne dla poradzenia sobie z problemem. Psychoterapia często jest żmudna, dlatego wymaga cierpliwości. Psychoterapeuta nie może dać po sobie poznać, ze jest zniecierpliwiony czy zdenerwowany zachowaniem pacjenta.

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *